Познайме ся
Еп. 01

Познайме ся

Опис епізоду

To pierwsza radiowa lekcja języka łemkowskiego, poświęcona poznawaniu się i podstawowym zwrotom do przedstawiania siebie. Prowadząca podaje przykłady wypowiedzi dzieci i uczniów, a potem ćwiczy z słuchaczami pytania o imię, miejsce zamieszkania, szkołę i ulubione zajęcia.

Лекциі лемківского языка #1 - 6 VI 2011

Автоматычна транскрипция

Іваном Сенко Треба нам наукы Хоц мала кріпкы рукы Хоц маме добре
здравя без школы без наукы Мудрійшы нас задавят Бо хоц голову мамездравя без школы без наукы Мудрійшы нас задавят Бо хоц голову маме
і мозок в тій голові То мы не понимаме што о насі мозок в тій голові То мы не понимаме што о нас
дахто повіст Бо хоц і очы маме як сонце світит лем вшыткогодахто повіст Бо хоц і очы маме як сонце світит лем вшыткого
як другы не можеме видіти Мы лем горе чуєме бо серце мамеяк другы не можеме видіти Мы лем горе чуєме бо серце маме
выгруди лем того горя нихто николи чути не буде Хто нам другомвыгруди лем того горя нихто николи чути не буде Хто нам другом
Хто врагом Мы каждому вірили На мотузку нас вели свойой не молиціХто врагом Мы каждому вірили На мотузку нас вели свойой не молиці
І мы все бідны голы Хоц маме кріпкы рукы Бо літ вІ мы все бідны голы Хоц маме кріпкы рукы Бо літ в
нас свойой школы і свойой ніт наукы Лекция перша Добрыден Видам нанас свойой школы і свойой ніт наукы Лекция перша Добрыден Видам на
першій лекциі лемківского языка в нашым радию А же є то нашапершій лекциі лемківского языка в нашым радию А же є то наша
перша стріча то выпадат жебы сме ся ліпше познали І так темаперша стріча то выпадат жебы сме ся ліпше познали І так тема
низнійшых занять звучыт Познайме ся Найперше повім пару слів про себе Моєнизнійшых занять звучыт Познайме ся Найперше повім пару слів про себе Моє
мено Моніка Але вшыткы бесідуют до мене настка Называм ся тилявска Маммено Моніка Але вшыткы бесідуют до мене настка Называм ся тилявска Мам
<unk> років Гоны скінчыла єм росийску філолоґію з русиньско лемківскым языком на<unk> років Гоны скінчыла єм росийску філолоґію з русиньско лемківскым языком на
Педаґоґічным університеті в Кракові Вродила єм ся в Ґорлицях а мешкам вПедаґоґічным університеті в Кракові Вродила єм ся в Ґорлицях а мешкам в
розділю Розділя є лемківскым селом Роблю в лемківскым радию лем фм барзрозділю Розділя є лемківскым селом Роблю в лемківскым радию лем фм барз
люблю співати і гуляти А тепер послухайте што можут повісти про себелюблю співати і гуляти А тепер послухайте што можут повісти про себе
діти і шкільна молодіж предшколяк Моєменоганця называм ся липа Мам штырі рокыдіти і шкільна молодіж предшколяк Моєменоганця называм ся липа Мам штырі рокы
Ходжу до предшколя барз люблю балоти ся з мойом приятельком Аксандром вХоджу до предшколя барз люблю балоти ся з мойом приятельком Аксандром в
хыжу люблю тіж рисувати і вчыти ся вершыків ученик Моємено кысарий называмхыжу люблю тіж рисувати і вчыти ся вершыків ученик Моємено кысарий называм
ся Ковальскій Мам єденадцет років Ходжу до основной школы в Ґорлицях ємся Ковальскій Мам єденадцет років Ходжу до основной школы в Ґорлицях єм
учеником четверто класы Моі улюблены шкільны предметы то лемківскій язык і математикаучеником четверто класы Моі улюблены шкільны предметы то лемківскій язык і математика
Мешкам в Білянці барз люблю грати в пилку Выслухали сте трьох выповідиМешкам в Білянці барз люблю грати в пилку Выслухали сте трьох выповіди
Підсумуйме якы выражыня сут нам потрібны жебы ся представити і повісти даштоПідсумуйме якы выражыня сут нам потрібны жебы ся представити і повісти дашто
про себе Моє мено называм ся мам він она оно ма єденпро себе Моє мено называм ся мам він она оно ма єден
рік рочок Мам <unk> <unk> рокы Мам <unk> років Вродил єм сярік рочок Мам <unk> <unk> рокы Мам <unk> років Вродил єм ся
вродила єм ся в мешкам на селі в місті в Бортным ввродила єм ся в мешкам на селі в місті в Бортным в
Ґорлицях Ходжу до предшколя основной школы ґімназиі середньой школы студию роблю вҐорлицях Ходжу до предшколя основной школы ґімназиі середньой школы студию роблю в
склепі школі бюрі на фабрыці Барз люблю найбарже люблю ся вчыти бавитисклепі школі бюрі на фабрыці Барз люблю найбарже люблю ся вчыти бавити
співати гуляти А тепер послухайте як ся запознати Витай як маш наспівати гуляти А тепер послухайте як ся запознати Витай як маш на
імено Моє мено Андрий а твоє Моє мено Василь Одкаль же сєсімено Моє мено Андрий а твоє Моє мено Василь Одкаль же сєс
Я єм зо смереківця А ты де мешкаш Я мешкам в БоднарціЯ єм зо смереківця А ты де мешкаш Я мешкам в Боднарці
де ходиш до школы Ходжу до основной школы до Ш класы аде ходиш до школы Ходжу до основной школы до Ш класы а
ты Я ходжу уж до ґімназиі єм учеником першой клясы Якій єты Я ходжу уж до ґімназиі єм учеником першой клясы Якій є
твій улюблений шкільний предмет Люблю ся вчыти лемківского языка і біолоґіі Атвій улюблений шкільний предмет Люблю ся вчыти лемківского языка і біолоґіі А
я люблю музыку і історию А што мобиш робити на штоден Найбаржея люблю музыку і історию А што мобиш робити на штоден Найбарже
люблю грати в пилку Я тіж пограме разом Як в каждій школілюблю грати в пилку Я тіж пограме разом Як в каждій школі
і в нас мусит быти перерва запрашам на хвилю музикы дас насиі в нас мусит быти перерва запрашам на хвилю музикы дас наси
голос має а што маскє має Асода це а для робити абоголос має а што маскє має Асода це а для робити або
ся робити бідным А місце ватр і нароти Малґазда куны ка іся робити бідным А місце ватр і нароти Малґазда куны ка і
завз же гоцвыкал ци тягне колони циніт Обраблял ним вшытко бо одзавз же гоцвыкал ци тягне колони циніт Обраблял ним вшытко бо од
чого кін Зыммом дырвало озил лій то снопы жыта комперина осін лічого кін Зыммом дырвало озил лій то снопы жыта комперина осін лі
то снопы жыта тай гній ним тял а хто того не знато снопы жыта тай гній ним тял а хто того не зна
якы тяха Відзимо же коник Цинітцик А кєд пришла неді Ленька святаякы тяха Відзимо же коник Цинітцик А кєд пришла неді Ленька свята
то ся на нім носил Бокма ся вшелякы Бо коник його радістто ся на нім носил Бокма ся вшелякы Бо коник його радіст
Коли на нім сідит його ніс видно буде бо она вшыткых людиКоли на нім сідит його ніс видно буде бо она вшыткых люди
І сти му добри давал нічого гриха складати на ґаздову душу ТаІ сти му добри давал нічого гриха складати на ґаздову душу Та
што кєд кони чыр тратил Бо коли ґазда приносил сніданя спомнало сяшто кєд кони чыр тратил Бо коли ґазда приносил сніданя спомнало ся
му штоденне цвиканя Сок коник Серце го оболіло бо кониґ бо коникму штоденне цвиканя Сок коник Серце го оболіло бо кониґ бо коник
мал серце усі тяты не мал не мал силы зраз што бомал серце усі тяты не мал не мал силы зраз што бо
што кєди так кєди так кєди так ци тягну циніт ґаздаґо цвиґошто кєди так кєди так кєди так ци тягну циніт ґаздаґо цвиґо
Ци тягнул циніт ґазда гоцвиґ А што на світі вшытко ся кінчытЦи тягнул циніт ґазда гоцвиґ А што на світі вшытко ся кінчыт
і нашу байку Не жде доля інча двох коник Для ґазды ужі нашу байку Не жде доля інча двох коник Для ґазды уж
гона му дата Більше видіти уж сы не даст більша гомондля нагона му дата Більше видіти уж сы не даст більша гомондля на
діти ти жаль вам коника або мі што се з тобі Адіти ти жаль вам коника або мі што се з тобі А
ґазды Што з ґазда Мадост пінязи Кєд найде другого такого коника будаґазды Што з ґазда Мадост пінязи Кєд найде другого такого коника буда
го цвикал Кєд уж знаме ся представляти послухайме якых зворотів уж велго цвикал Кєд уж знаме ся представляти послухайме якых зворотів уж вел
до Лемкы жебы ся привитати Витай Витайте Вітам паньов пана Вітайце Вдо Лемкы жебы ся привитати Витай Витайте Вітам паньов пана Вітайце В
лемківскым языку в однесіню до осіб старшых ужываме часослова в третьой особілемківскым языку в однесіню до осіб старшых ужываме часослова в третьой особі
ножного чысла В переведіню на польскій язык тота форма заступує выражыня панножного чысла В переведіню на польскій язык тота форма заступує выражыня пан
пані натоміст в однесіню до членів родины бабы діда мамы няня тетыпані натоміст в однесіню до членів родины бабы діда мамы няня теты
ци уйка выражат шацунок Ідеме дальше Добрыден Добрий вечер В лемківскій культуріци уйка выражат шацунок Ідеме дальше Добрыден Добрий вечер В лемківскій культурі
заховал ся звычай же в великодным і різдвяным періоді люде витают сязаховал ся звычай же в великодным і різдвяным періоді люде витают ся
церковным поздоровліньом І так на великден бесідує ся Христос Воскрыз а одповідатцерковным поздоровліньом І так на великден бесідує ся Христос Воскрыз а одповідат
ся воісти на Воскрыз а в часі різдвяных свят Христос раждаєт сяся воісти на Воскрыз а в часі різдвяных свят Христос раждаєт ся
а одповідат ся Славите Його До священника на штоден бесідує ся Славаа одповідат ся Славите Його До священника на штоден бесідує ся Слава
Ісусу Христу А одповід то слава навікы Часто єднак люде медже собомІсусу Христу А одповід то слава навікы Часто єднак люде медже собом
тіж вытеют ся в тот спосіб Коли хочеме ся попращати найчастійше ужываметіж вытеют ся в тот спосіб Коли хочеме ся попращати найчастійше ужываме
двох зворотів Останте з Богом одповід ід з Богом Останте здравы одповіддвох зворотів Останте з Богом одповід ід з Богом Останте здравы одповід
буд здрава буд здравы Тримай ся тримайте ся Май ся добрі Майтебуд здрава буд здравы Тримай ся тримайте ся Май ся добрі Майте
ся добрі А коли маме уж вечер можна повісти просто в добранічся добрі А коли маме уж вечер можна повісти просто в добраніч
Домашня задача Подля взорів представ ся і напиш пару основных річы проДомашня задача Подля взорів представ ся і напиш пару основных річы про
себе Задача друга улож короткій діалоґ в котрым ужыєш зворотів з гнеснійшыхсебе Задача друга улож короткій діалоґ в котрым ужыєш зворотів з гнеснійшых
занять Одповіди пересылайте на адрес <unk> малпа ЛЕМ крапка <unk> м найліпшызанять Одповіди пересылайте на адрес <unk> малпа ЛЕМ крапка <unk> м найліпшы
праці одчытаме на антемі нашого радия То уж конец нагнеска Останте здравыпраці одчытаме на антемі нашого радия То уж конец нагнеска Останте здравы
дякуюдякую