Пропаґанда #2 - Лемківскы Ватрy на Лемковині (iстория і ідея)
Ц01:Е02

Пропаґанда #2 - Лемківскы Ватрy на Лемковині (iстория і ідея)

Опис епізоду

Odcinek jest rozmową Bogdana Gąbala z dr Oleną Duć-Fajfer o Łemkowskiej Watrze, jej początkach i znaczeniu dla społeczności łemkowskiej. Pojawiają się też wątki sporów wokół tego wydarzenia, jego zawłaszczania i ideologizowania oraz roli Watry jako ważnej manifestacji łemkowskiej tożsamości.

Автоматычна транскрипция

Добриден Перед мікрофоном Богдан Ґамбаль і представлям днесніх нашых гости то єст
пані доктор Олена Дуць Файфер і Олена Дуць Прошу хтіл бы м
Вам запропонувати днеска бесіду про ватру Про ватру як то дахто памятат
Е знам же же сут медже нами такы котры памятают ватру лемківску
І тоту котра ся называт нибы лемківска а лемківска она не є
навет з назвы не єстна Назва тіж была якыса дивачна низ лемківска
Е прошу перша ватра Чи єст медже нами хтосий хто памятат Першу
Ватру На жаль мушу повісти жені была памятом другы од другоєм брала
участ в першым ни брала участи Але на тым барже бы першу
вату на котрій была то мадною рока в Ганчові товды докладні памятам
бо ся вершыка Репрезувала тоту а котра то была третя ватра і
першым а я была на другій на першєм небак а якій то
был вершык Я єм мала о Лемка мам маму Полькы тата Лемка
мам два рочкы з половином і уж єм велич Лемкыньом Так А
провано зато знаме же два і піл рока або дознали сме ся
фантастичной вісти же Олена Дуць Файфер товды Олена Дуць Писала Ні але
писала вершы римуваных О ак но то я на лемківскы осен іщы
рецитую такій свій Інеральный вершак імуваный про лемківскій римуваный котрый ся вшыткым
барз подобат але то на вершах неска лем о ватрі Е о
ватрі ци о ватрах ци о ватровос Бо то не будеме гнеска
бесідувати о тым кілько ватр было яке было были лем думам же
важнійше тепер перед зас наступном уж наукотром зряду надходячом том Лемківском Ватром
бо хтіла бы м повісти о проблемі ватры о чымси што як
бы єст сутю явиск в нашым народі Но зафалшуваня ци завлащаня ідеолоґізуваня
даякых квестий доконує ся власні в такій маніфестацийний спосіб Добрі и і
то єст такій вступ Найчастійше котры коли бесідуєме медже собом про ватру
і про першы ватры то цілый час появлят ся ци зявлят ся
така опінія а чом сте чом Лемкы си дали забрати нашу Лемківску
Ватру Они не знают чом си Лемкы забрали Значы хто забрал і
на якых засадах ся то одбыло на якых принципах Чом Чом така
ситуация наступил Хто забрал то Але думам же знатя і же Лемкы
знают хто забрал бо видят хто тепер як бы рядит ся на
ватрі ци як бы креує ватру А чом забрал Я мам на
тото свою думку я ім повіла уж на товды коли Была поставлена
справа ци ватру одбераме ци ся за ньому береме ци ци она
ци она має быти як бы такым проблемом конфлікту і великого нашого
заанґажуваня на мою товдышню діаґнозу бо ту дотепер утримую а тепер іщы
новы ченникы до того дошли Я повіла єм же ватра мусіла іти
на страты Была то перша наша величезна маніфестация барз явна по долгым
украінзуючым періоді УСКівскым і я памятам як зачали нашывати на нашы батры
приізджати урядовці УСКТ якы хтіли офіцийні на сцені выступувати власні з такым
завлащыньом но то мы ту тішыме ся же нашы Лемкы так роблят
то значы уж давали уж давали ту як бы свою руку і
свою владу над тым е за вельку за вель завелькє товды было
значыня ватры жебы они той ватры не хотіли переняти а часы іщы
не были так выкляруваны як тепер же той же очывидне же ми
маме свою достоменніст і нихто нам єй не підважат Бо то были
іщы часы чысто такы то были іщы часы коли Коли они мали
велику силу они бесідуют про УСКТ якы орґанізацию бесідую про тых членів
лемківской секциі бо не вшыткы члены лемківской секциі мали такє думаня але
такых котрых ціли Лемківскіст ідеовы переформувати в украіньскіст альбо інакше вписувати лемківскіст
в модель векшой народовости украіньской як катеґорию етноґрафічну катеґорию народну Так такы
такы товды акурат аспекты панували І для мене то была імпреза котрой
бы сме не охоронили За дуже бы сме стратили на тото силы
я товды повілам претіжни маме потенциял Маме своє творче облича котре може
быти заступлене чым інчым і зато я была єм противна проти тому
жебы ся анґажувати в якысы влас одбераня ватры якє до той поры
до котрым по голові ходит але в іщы в інчым як бы
аспекті будут хотіла представити то значыт переішнє думаня про ватру як декотры
проявляют Але я бы м хтіл іщы ны тот проблем Оповісти на
такым рівни як бы повісти Фактоґрафічны актографічным Як ся то одбыло Чи
як ся одбывало Як ся одбывала на початку орґанізация Ватры Нихто не
был заводовцьом нихто не знал як належыт тото робити Я прібувал єм
м намовити Властиві ініциятора чы з єдного з ініцияторів на бесіду долшу
проватру пана Владислава Ґрабана жебы нам оповіл як то было хто іздил
Хто єй орґанізувал кто ся намучыл но прецін товды была памятати но
комуна то был стан воєнний не знам чы іщы был ци не
был в каждым разі то тяжка комуна была цензура Бла цензура треба
было ся Мучыти з том цензуром іздити до ней представляти плян видовиска
хто выступит што повіст што неповіст і так дале но але но
не удало мі ся іщы не удало мі ся повело ся О
так не повело ся іщы з паном Ґрабаном Інтервю перепровадити але я
ся не піддаю будеме дзвонити будеме просити Е і будеме хтіти жебы
єднак оповіл о тым Хто ма заслугы правдивы хто ма лем выімаґінуваны
бо я чул єм же весні же єст єден такій діяч котры
товды ты не знамал парунадцет може років Но не пересаджай то люзна
про котрого думашы не мал парунадцет бы уж выступувал в борт навет
на фільмі Мам нагляны в конкурсі співанкы підгопсувал собі сина уж мал
товды на руках так же Но не міг мати парунадцет років але
был так званым гопсаком на сцені товды але Подібно Він пальця навет
не приложыл до те мене він не інтересує бы хтома знати то
зна екы Ні же зна же не приложыл А і тоты котры
тепер сут активны товды тіж не приложыли Тани же може тото треба
повісти бо може не каждый знали дя Як ся як хтоси цілый
час десь вмавят комуси же штоси єст но то як хтоси того
не спростує но то одка люде мают тото знати Найбарже рада была
бым я бы то спростувал власні як раз ґладко ґрабан або принаймі
Ярослав Трохановск або Петро Трохановск Бо як бы тоты три особы треба
ту вымінити Латка головні бо то його была думка Ярослава прото же
то было ватра была орґанізувана як Варщаты пленерови Ансамблю Пісні і Танця
Лемковина і на ты основі през пару років першы ватры ся проводили
і они мали місце і на ты основі власти выдавали зозволіня на
таку імпрезу і найнакшы основі бы не выдали Петро очывидно як перпету
мобіля як творця як душа і з Лемковином звязаний зо вшыткым што
лемківскє і но такій харизматичний чловек котрий дал свою душу мож так
повісти Петровыма словами в тото вшытко што ся орґанізувало то сут три
особы котры сут такым центром окрем них вшыткы активісты тамтого часу вшыткы
Мож реч бы Лемковина ансамбль Пісні і танця не была лем ансамбльом
Пісні і танця была на тамтот час ституцийом таком котра при УСКТ
єдина формальна репрезентацийна можливіст выступуваня становила свою рідну незалежніст бо маючы статус
ансамблю штоправда підлігаючого УТС натоміст не підлігаючого і ідеового в думаню І
ту вшыткы што звязаны были з Лемковином але тіж на свою руку
діяли такы якы Теодор Ґочы братя Горощакы но дуже осіб вымінила пото
ся товды перевияли клинківскій єден другій еґ Дич ко Особы заанґажуваны в
Днес тамтышнє тамтышнє днес Лемковины брали в тым участ были тіж і
долучыли ся головні в Ганчові особы котры были звязаны з лемківском секцийом
такы як напр Петро Шафран Він тіж праві же од початку был
він бы з Лемковином был звязаный текля шафране вела молодіжну ґрупу свого
часу в Лемковині і тоты особы мали інче смотріня товды як бы
не пороздили Товды они были з нашым В нашым духу а наш
дух товды был такый даме Лемкам лемківскє Я повідам наш бо од
другой єм ся влучыла так же была уж єм а на третю
ж єм безпосередньо вошла до проґрамуль без вам конферанс Церкви од того
часу можу повісти же былам з єдных з тых головных орґанізаторів То
припомнийме в якій то спосіб Ватра была орґанізувана што утворил ся Комітет
орґанізацийный гей на основі Комітету орґанізацийного короты уконституваны якый для самой ватры
під названьом Пленеровы варщати Ансамблю Пісні і Танця Лемковина соглашол то до
уряду Мик такый был же все притале ся взяло а вял ладата
баты же сме мотивували же то в чес народной Польщы мусіли сме
дати так <unk> липця і власнів вікенд в Ко близко ци найблизшый
<unk> липця ся сме зорґанізували очывидно ішло все ся з офіцийністомі під
памятник До Устя так Потинзбортного На Вецметі зіхале Але Потинборного туж під
Талергофскы памятникы ся ішло уж чопустьок як бы ся зміняла тоты першы
Ватрык Всеустя Сы з тым памятником но і цензура цензура де ся
власні такы творило як бы Не мож повісти етикєты для той ватры
котры были до ґылтніня престанты власти як сме зачали голос ватры выдавати
Шы рамду Сірд Єв ч і Астоні вижу ра шырмо сіпєв і
Астоні вижу ра Шара миштайму віяном Шара миштал віля вас нов айшта
увеля у вайшта овеля у де снов вайшта семя уштавіяном <unk> Хцу
повісти жебы вшыткы могли зрозуміти ватру все орґанізувал комітет орґанізацийний Гей орґанізацийный
комітет лежы старосту Так но першый комітет орґанізацийний повстал якысий так на
Першій Ватрі думам же то было такє право котре было традицийне назвийме
бо право записане дес незвычаове нормале так як ся практикувало якій был
звык А передорґанізацийный Комітет орґанізацийный котрый єст покликане выберат старосту ватри Староста
што то за фун Гей то была важна функция в тым значыню
же Нова зінна на тым як бы в ты в тым моменті
мож было уж робити якысы маніпуляциі Зато же задачом старости зтіж здычайово
было покликати наступный комітет орґанізацийний найчастійше ся го тот Комітет был в
міру сталый але ся влучали новы особы а як ся реальніст змінила
в моменті коли уж постали лемківскы орґанізациі То было в році <unk>
постало Стоваришыня Лемків в Квітни а пак в <unk> р постал Обєднаня
Лемків і уж не знам до котра <unk> бодай же Лемківска ватра
была ватром зміненом Зато в такым сенсі же трафил ся староста котрий
змінил комітет орґанізай нетілько значыт нетілько може пропорциі змінил а предовшыткым был
дост важным проблемом ци як бы справом таком все котру треба траполо
мати на думці то єст місце орґанізуваня ватры Зачали сме орґанізувати в
Чарні ся тото поле вказало за мале потым ганчова ганчова была недобра
підмокла і сме товды плавали то ціль было недобре місце і потым
бортне прешты рокы кілько добрі памятам і то было добре місце І
добре село і добры комітеты і добре орґанізуваня Але выдумали діяче Вя
уж так бесіду выдумали бо товды як раз єм родила найстаршу дітину
і є была зменше активна Хоц хоц іщы на ватрі єм была
і малам отіл по такє значыня же тоту наступну змінену ватру бо
для мене то был початок змінена она была так півна піл іщы
єм запалювала як Лемко р выбраный то была ватра <unk> котро была
в Ждыны Чы Першу ватру Ждыньску запаляла м іщы я А чом
Ты запаляла Бо была м Лемком року <unk> а окрем того товды
істнувало уж Стоваришыня Лемків Обєднаня Лемків іщы не было І был єден
ден на ватрі тзв ден стоваришыня Товды были емітуваны емітуваны приставляны бо
тяжко повісти представляны бо то был театр Отяты коріня на сцені вночы
вшыткы сме на то ждали памятам но і тот ден Ден Стоваришыня
Лемків ся называл спосеред трьох дни по натілку як был ся Ватра
не было полны три дни але так ся як бы зазначало Зато
она уж мала як бы аспект переміны такій же місце ся змінило
котре мало великє значыня той переміны місця бо жебы не дам собі
ту головы втяти але ся мі здає же тото місце Ждыны высмотрил
ладык рабан за зладык рабан котры стверджыт буде барз добре місце і
же його можна купити жебы смали на власніст а не деси там
для ватры уж і были были но підходы до того як бы
зачы а активісты діячы тото поле товды был Петро Мурянка і Вадик
Рабан пішли купувати Ждыняне в тым уж брали участ моново тяжко бы
бы бы бы бы было і все так было тото село котре
орґанізувало То было активне тіж і в Комітеті орґанізацийным і в загалі
в пришыпуваню Ватры а товдишнім старостом был Тофіль Дубец Ганчови котрий на
моі знаня ци так товды знам на себе приватні тотополе купил то
не было так не было формы Орґанізацийны Стоваришыня Лемків могло але оно
пару місяців істнувало іщы не было натілка або кріпнец як бы Не
было свідомости же то може орґанізация купити то ся одбывало на каждым
разі так ся подіяло Знам же ждня яко си змінили фронт То
значыты знам же уж наступного рока тоты ждняне котры належали до Стоваришыня
Лемків записали ся до Обєднаня Лемків котре ся оснувало і товды тот
фронт як бы зачал так а найнакше діяти то залежало од пару
осіб Од пару осіб активных фи фы фы в тым Фыждыны і
жебы м так повіла іронічні очывидно іронічні і якови як суметафору од
тзв выборчой кобасы значы то што запропонувал ци хто чым приманил і
ци хто як якого купувал ци ци бесідувал може то быти непопулярне
тото што тераз єм повіла але думам же то так ся діяло
міцне Але така хтіл бы м підсумувати тот етап нашой бесіды то
памятайте же Ватра Лемківска Ватра была основана чы подумана як варштаты тереновы
варштаты ансамблю Пісні і Танця Лемковина а не свято лемківской культуры арґазуване
през єдну тото свято лемківской культуры през єдну орґанізацию додатку украіньску орґанізацию
котра нема вельоспільного з Лемками то по перше прямо по другє Тота
форба орґанізацийна ватры то было право звычайове котре было шануване до повіджме
даного року потім потім тото право было потоптане Так ся оказало же
вымінено підступом Комітет орґанізацийний по то жебы імпрезу цілу переняти і переказати
тоту імпрезу властиві тым котры ани єй не закладали ани єй не
выдумали ани не брали Найважнійшой участи при орґанізуваню Ани предовшыткым єй суты
не розуміли Бо не розуміли єй то ани не хтіли єй узнати
то значыт переняли імпрезу але не переняли орґанізацийні лем перетранспонували імпрезу на
штоси цілком інче То єст як бы основа бо мож повісти же
єст ват же была ватра а тепер антиватра Бо ціла суть ватры
такой яка была товды остала змінена на чысто што інчого І в
вымірі культуровым і вымірі ідеовым і в вымірі достоменности бо то і
так і так можна вказати тамта патра мала задачу мала дві основны
задачы перша з них то была но творити Ци лучыти за спільноту
піду за твоім теплом ватра кличе тепло кличе люде ся сходят розбита
спільнота розмарена спільнота лучыт ся і она мала такый вымір она давала
людям почутя же чоси ся робит спільні же є спільна ідея же
є спільний ціль Друга то значыт в аспекті достоменности была така же
в хвили коли єдина офіцийна і доступна і можлива до выражыня достоменніст
Лемків мала ся перекладати на нацийональніст украіньску В тым місци зо сцены
я тоту сцену ватряну называм власні такым першым форум Еманациі лемківского Я
власін такого культурового ци припомніня того якє оно было ци ся формувало
як ядро предовшыткым меджевоєнным часі Прото она базувана текста Івана Русенкы прото
она базувала на такых текстах культуровых котры Лемковину не лучыли з украіньскістю
а противні Лемковину осаджали в Ядрі і територий ным од так як
Русенко то накрисли як накрислили інчы і <unk> вічны діячы і писателі
як єй зарисувала ся влажні в плянах етнічной народовой Лемковины а не
якысой ґрупы етноґрафічной І тоты дві основны цілі ватры они тырвали они
они як бы в створжыні імпрезу выняткову то был феномен на тамтот
час а антиватра Зробила зы того што мало будувати спільноту клясичний синдром
теперішньой культуры то значыт імпрезу для ґавєді по польскы слово ґавєц по
нашому пелнотравіло то повісти купа А купа як то купа гупа так
як єст присловя лемківскє бесідує і ся сходит і творит ся імпреза
Масова кіч Кіч тамтой ватры кіч то значыт такій котрий піджерат культуру
і то знімецкє слово власти на культуру Масову і творит ся імпрезу
котра Єст розбитьо спільноты котра єст обявом як ся то повідат самотного
самотной купы самотного тлуму самотне тлум єст такє окрисліня люде сут ходят
єст іх дуже рольні смотрят ся мияют ся переходят критикуют але іх
нич не лучыт якы ся ідеа они ся по то зышли жебы
мати розрыку также оба цілі Ватры основны достали ту протиставлена протиставлену форму
<unk>роша бундіраI джінґы высоплогім єсму анчынду пара Сен джіра Каброша Кістофа Лазіра
Пітинкы Домбляну сел СПіаду Капроша Кєм маю думову тразепраси м Каброша Бунірын
дісамбій но Ладжым Жінґындузёпло Пукійны Paxіра Каброша Кістофа Лазіра Пітинкы Домбляну жінкы
ласи Мен чыра Капрошаківсопасіра і Тынкы до Капрошекісла Марка Брошаpa ЖІНІ Соплавa
стопаля Жіра Тиндевы тарка гасдакє вельо до ваго гасвітацьов сама газда Але
некотры бесідуют іду на ватру я знам же там зо сцены нема
уж лемківского слова там ся Лемків ображат Там ся нашу культуру топче
Але я хцу ся споткати зо своіма так бо сут там такы
Лемкы котры ідут жебы ся лем стрітити з інчыма То з невеликій
ціль так але але єст То може повіст Олена бо я на
ватру не ходжу можу повісти чом не ходжу Так а Олена повіт
чом ходит што і ватра дає така як тепер єст Не знам
може Олена певно ма інче думаня на тоту тему не ан же
гостро як моє але і на ватру ходит щосит по штоси ходит
до нез так же я ся не заджынду Власні то єст правда
Але я годжу лем там на не на штоси што мі як
бы штоси вносит ци дашто такого не знам свідоміст довідаєш ся дачого
про Лемків Я лем тут я лем іду там бо з некотрыма
людми виджу ся народ раз до рока Ватра тотату котрыма людми з
Польщы з Лемківны зо Словациі з Лемковины але але аж з Польщы
написат загоду де некотры моєй знаємы приізджат лем на Ватру і то
зєдный момент котрый ся з нема вичу так А до Михалова они
не приізджают уж Я тіж не все головні розуміл До дневне все
єст така можливіст бо то єднак єст далеко і то нес так
же як каждый рікєм Но добрі До то приходиш то потверджаш тото
же приходиш лем жебы ся стрітити зо стыма знайомыма так Я там
ейма не мам там ани ничого штобы могла обзерати на сцені Не
Выступил лемківскы ансамбль Ново слі небарз Значыт найбарзі якы выступуют Но ноты
музыка бо то єст такно як ся іде деси но то як
бы іде ся оглядати сцену тото што ня інтересує але там неє
такы выступіл котрий Я не єжджу але бо мене тото тіж дотыкат
і тото то не розумію чом я єднак чую же выступує Серенча
же выступує навет наша неродка Буєшана ранча не выступує же выступує кычера
же выступує роса і по мойому значыт для мене для мене то
єст кусы тіж тяжкє Дачы зато повідам же люде мают тенденцию до
того жебы іти там де єст купа і жебы ся стрічати ансамблям
залежыт жебы там выступувати Бо Я знам люди котры навет мают проукраіньскы
проукраіньскы засмотрюваня хоты повія на такій імпрезі выступувал не буду Бо то
єст імпреза котра не сатисфакцийонує ани од стороны артистичной ани од стороны
формы і навет не мают той барєры ідеовой значыт достоменности але повідают
же то зласні така клясична Кічова масова імпреза така де вшыткы ідут
в нас як ся вусю орґанізуют ниґміны то тіж вшыткы ідут тамют
Полякы тамют Лемкы ци клясична масова імпрезона як неспільно е так но
так но але як бы Што єст з тым злого же я
як бы піду на На Дні Устя наприкладно Но ниж злого Лем
повідам же для надокладні на таку сама імфрезух но грак така імпреза
Зато погадам же в міністерстві я знам же тяжко то іх урядникам
зрозуміти До добрі То ся оказує Же іхаж на ватру по то
жебы ся стрітити зо своіма знаємыма камаратами Але на проґрам артистичний чы
едукацийний чы вшыткоєдно якы лемківскій проґрам Ты специяльні не рахуєш же тям
там на проси заскочыт мило ци на рівен якысий высше артистичний Така
пропа приізджат Лемковина зо Львова Так на ватрі выступлює на кажы Оне
з того што знам той бальват отверайте все Но я не знам
не потрафі так повісти якы сюди Я не сіджу там пред сценом
і не знам але Лемковина зольва знам же все як бы в
проґрамі як ся на інтернет ходит ци памя барта То то Лемковина
зрый час змінят ся назва так ватры До нибы нема лемківского языка
бо они не уважают же лемківскій азґіст ніє Але пишут раз лемківска
раз раз свято лемківской культуры раз лемківска А знаме Же промінентний діяч
чы член заряду Стоваришыня аґы припрашам член заряду промінентний діяч Обєднаня Лемків
повіл зо сцены же вчыня лемківского языка тост нова акция Вісла І
Лемкы слухают того же што же іх язык то што Маштоси спільного
вчыня языка з тым найвекшым з том найвекшом траґедийом котра нас доткнула
І слухают того і не реаґуют на такы слова Претіж знаме хто
тото повіл і коли Іщы ся з ним задают бесідуют Подают му
руку Не повідсти жаден же хопе ти сповинен направду Выіхати запасти ся
під землю бо ти не маш направду нич мудрого до повіджыня не
маш ничде з запропонуваня Лемкам І што і іздиме дале нам будут
плюти плювати на нас Нас будут поневерати А мы будеме як тоты
масохісты іти жебы тоты дурниці выслухувати зо сцены Бо як я бесіду
я не слухам того што зо сце Но яле то я то
знам сильно бо як повідам на вату не ізджу не ізджу З
простого заложыня дбам про свою і чест і здоровля психічны жебы так
речы а же барз былам заанґажувана в першы Ватры і одраз повіла
м же не буду там іздила по то жебы собі фактичні ся
нервувати І тоты обявы нервуваня ся виджу серед тых котры ідят бо
іщы недавно єм бесідувала з тым сипом А чома повинни сме змінити
то так як дітина котра хце зісти цястко і мати тястко же
она хтіла бы змінити але очывидно вызна же то не є можливе
і ся нервує Але то уж як бы єст так збоку натоміст
вертаючы до той выповіди Но міцно то дотерло і не зареаґували Лемкы
зареаґувал ґорлицкій староста так Він товды нас былам серед тых тіж то
значыт запроси представників орґанізаций лемківскых якій товды был старостом іщы жебы м
ся не помилила але іщы Вельц Анджей Вец доктор Анджей Вельц Він
нас скликал былам серед тых представників Лемків Были тіж представникы обєднаня Но
і повіл же то єст штоси чого товды сідил думам представник сойму
серед слухаючых репрезентаций значе представникы уряду державного і то было незрозуміле як
то вчыня лемківского языка єст акцийом Вісла То єст в такій нострашний
запутаний і примітывний нацийоналістычний спосіб думаня же Полякы попераючы лемківску культуру нищат
украіньску то єст по просту фобідне примітывне престаріле апи се взяти родом
не знам одкале могла бым ся на тым теоретычні застанавляти Але з
того выникало Но очывидно єст то так як єс повіл того не
буду повтарювала для Лемків то плюваня і мифы суть іх достоменности боязык
як бы То будує І товды староста то я виділам по ним
як был обрушений мы сме ся выповідали Знам і товды міцно очывидно
я маючы конкретне окрислене становиско Неґативні барз ім то повідало очывидно в
уряді бо товды были представникы Рады повіту навет Устя єден пан Прикликал
штоси ще для мене як бы єст основом нашого там бытя в
чым єм і з чого ся тішу а чым бурят як раз
діячы обєднаня І што і при назвах вышло зато было повідане же
в селах деют діячы обєднаня чы мешкают там был конфлікт бо Полякы
приповіных на званях в лемківскых выстах Бо Полякы видят тото ци як
бы єст уставляна як як яписа нацийоналістычна ідеолоґія котра Но єст неґативна
до вшыткых мож так речы бо нацийоналізам бы концентує ся на своім
як бын елімінує як бы елімінує інчы можливости формуваня свойой достоменности І
він повіл же мы жыєме в згоді в контакті з Пошаном для
свойой культуры Я так виджу наше бытя в горах і наша тамта
ватра перша ниякы рівни не нарушала тото спілбитя Відомо же культура лемківска
єст осаджена в тых горах і традициі в памяти і знаками Тоты
Полякы котры ся оселили і то приняли они мусят тото мати в
свідомости і так є І пошана од стороны уряду для нашой достоменности
чы для нашой знаків она може не в <unk> процентах може не
так аж до кінця бізных діли але она єст выражана в тых
часах теперішні неінакше Натоміст якы так незрозумілы аґресивны Неґуючы слова падают зо
сцены товды влада і вшыткы сут як бы зачудуваны натоміст то было
од стороны офіцийной а люде котры ходят на вату як ти повідаш
подают руку так ци інакше Ци ся контактуют або улігают чарови маніпуляцийному
і лем маніпуляци Но таку мала маніпуляєст маніпуляция Але ж обєднаня валіня
сокыры на голові Але обєднаня Лемків стосує клясичны Стратеґіі маніпуляцийны наприклад іде
до села такого як реґєтів бо зна ся тотом діяло і повідат
запиште ся до свойой орґанізациі або записуваньом на украіньскій Посилайте діти на
вчыня рідного языка і не бесідуют якій то єст язык І люде
то єст маніпуляция бо люде записуют ся до орґанізациі незнаючы же она
з украіньском орґані Но ні Але повідам же маніпуляцийному чарови бо єс
повідал же хтоси рукы подає так дальше Но бы маніпуляцийный чар єст
така але претіж мы робиме для свойого народу тото Лем ся не
додає якого наряду же то не єст такій нарід якій люде там
мешкаючы уважают за свій наріз яс ущынтує з якы маніпуляция Сонди Нві
Лемс ди скайс Реко <unk> он т амер риты да па Чловек
якій не застанавлят ся над вельома річами а новласні сучасным чловеком масовым
він не буде на тото звертал увагу я на щестя мам великє
пересвідчыня в цінніст лемківской культуры і тіж і люди і уважам же
сме культуром ексклюзивном немасовом І такий маме потенциял тоту масовіст ся нам
вводит як такій лад легкій легкє до притягніня люди форму натоміст наша
ексклюзивніст тото же єднак жебы быти Лемком то треба чоси веце з
себе дати і мати якысу чест гонір для Мез основным такым пересвідчыньом
котре Предовшыткым Для мене в тых людях якы мешкают там по селах
і якы культивуют іщы фы феликы рівні тото што роблят оми ся
дадут на хылю приманити ци ци побциґанити ци заманіпулювати але так як
в Петра і в ватрі бесідує молодий автор Навец сме не зауважыли
як они нам приперхли чы в пальц неба нам до нашого краю
але они выперхнут нашого краю То єст такий оптимістычний модель думаня про
єднак свідоміст котра в людях є і люди то видят Я то
в голосах чую натоміст як бы не мают в тых хвили іщы
Єст як бы можна повісти мала рівновага сил Бо маючы великій засіб
материяльный грошы засіб ідеолоґічний поперен ся Украіном президентами премєрами і так дальше
велику медияльну як бы заслону они вносят штоси што просый чловек може
повісти о ой то не моє або якоси я ся з тым
не ідентифікую Але чує свою маленькіст Чого то велькій світ татак чого
чого не зна забарзят ся тому протиставити Зато він єскус отуманений Отуманений
в такым значыню же же не забат ан нашы не згадам ся
як бы сме почули векшу силу то так єст як хтоси єст
такій Фальшывий приходит яксий такій чловек котрий ти докучат до перешкаджат во
вшыткым но і терпіш му долго му терпиш але вкінци перекрачат о
революциі ци то сут революцийны оддац решів Палицю Іх женеш А ідте
си там дес одкале сте пришли не завертайте або одкале ся Вам
здає же сте пришли а сте вце од там але не пришли
Но то власні і треба зробити порядок В тым тексті о котрым
пишеш так Ні Я бесідую про Петра Іватру так так так так
так так так так так так так так Єст написане тіж же
Нам ся здає же ідеме на анґлийску імпрезу та купили сме си
біле Не здає ся нам нам повідают повідают же ідеме на жлийца
імпрезу Петрейчыків вказуют амбразийчыків нам вказуют Прото пущаме си в такым разі
Анґлийску так імпрезу А вкажеме вам Бразилийчыків перерва на музыку а ти
вар тива да бар ти бадіта камара А мій накарі тотаж камара
Ґ <unk> камарат Ґанці <unk> камарат Бесідувал єм не так давно з
єдным но з активнійшых Лемків котры мают одтіж молодых так Має доробок
уж в якысим просторі котрий бесідує же єст там одтамале же єст
з того терену з Ґладышовас плюс той Но што притягує люди як
сме скорше бесідували чом то си приізджат деси з Украіны хоц ма
свідоміст то як бы та не поіхат до Михалова Бо він приізджат
бо він приіхат буде виділ село де ся родичы вроди і так
то єст плюс то Значе то єст тото што што як бы
Як бы робит то же же веце осіб приізджат до Ждыня ани
до Механя позвалят людям єй одшмарити так Бо єст в нас єдни
до село єст в наци Павльо бесідувал же бесідувала з якысом паньом
котра выступлювала котра бесідувала же она приіхала на ватру на чужыні Бо
то єст ватра на чужыні з украіньского пункту Так же тото думаня
єст на лемди оль о Лемках Зачы быти може я так собі
выображам же тота пані Але што тым молодий чло ні я си
уявлям же тота пані бо я хтуто як бы докінчыти тото речыня
котра і функцийонує наштоден в украіньскій культурі і приізджат з Украіны на
Лемковину і видит тоту цілый час украіньску культуру таку яку ма в
себе котра єст представляна на ватрі но то єй ся выдає же
то єст украіньска культура на чужыні што бы было згідне з правдом
власти візіі одчутями правидлове так Можна так думати Але чловек молодий з
Ґладышова з котрым сме бесідували він знал Што єст на тій ватрі
Якій там зміст він достає якій рівен але іде потлумачыл же хоче
ся тіж там вказати стрітити ся з тыма котрых знає побесідувати і
лем з того з того поводу выходит Але ґадат я іду все
на тоту ватру Е на своіх принципах На своіх принципах А я
му тлумачу власні же ні єст докладні одворотні Ты ідеш на тоту
ватру не ідеш такій єст факт але ідеш і підпорядковуєш ся чужым
принципам тым принципам котры сут ти нашмарены Ты з нима борбы жадной
не провадиш ся піддаєш тому што там іде до Тебе што там
плыне до те по што выступлювати в чымси такым Вы не мате
на тото вплыву влияня ниякого не ниякого влияня не мате на тото
што ся там вам представлят жадного Сте обезвласновольнены І мате тых великых
целебрітів великы назвиска артиста такій артиста смякій і так дале така стріча
така стріча така выстава Но і што з того і што з
того як то не єст лемківскє Як то не єст лемківскє лем
нашмарене лем нашмарене Чым так єст Але і чым то єст зажемно
чом я мам оповідати за кого Сдаю собі з тоту справу Я
не бесідую же я еду і я ім ставлям варункы ну абсолютні
Ну бо я мам таку потребу і як бы хтуз ся стрітити
з тыма людми ся з нима видіти то зєдине што бо як
я бы сюди навиднесмо ту там на сцену Но добрі як бы
сме зробили другу імпрезу котра бы полігала лем на стрічы зо стыма
знайомыма і так дале добріж ладво то зробити То не єст нич
тяжкого то зробте Думам же то бы бы бы бы бы была
власти тота конкуренция котра бы дуже люди одтягнула жебы не одтягал лем
бы ходры на єдно і на другу Бо люде потребуют панем адзіржензіс
хлеб іґжес і хлеба Хліб майдюж не єст біда но то тепер
потребуют розрывкы Таша Шукано така єст принципы люду тзв тлуму тзв тзв
немасовой О чым я бесідую люди ся од того не одтягне просе
же товды єс фальні кольорово такы границі котры были зауважальны тамтых нашых
бладякы мали досто як бы тото ятру достоменности творити і спільноты зауважыл
америцкій професор котрий повідал же не сподівал ся же приіхат бы был
наєднувати щы нашы тым тамты коли я першый раз ігнала бабу з
хутрами яка ся мі розложыла на Ватры або На Ватры на святы
Ватрі на такым скральным на такій сакральный стрічы футра продавати Но і
абсолютно мі не позволила то остраґану розложыти І тот пан попрігал по
тым на власні тоту ватру і повідат Жытю єм ся не сподівал
же на ватрі зубачу мишку мікіт мухану Но але то власні ся
в тоту форму як бы перетворило же ци там мышка мікі ци
там будь што приємне легкє кольорове і чым барже всесвітове то значыт
ґлобальне і маючы вымір восі не тот ексклюзивний лем масовий люди притягує
но так так так так так так так так так так так
то єст о них цудом тоты Ятом час взглядил ідеовых лем імпрезовых
і так і єст якы но тот може такій принцип патрил оси
як же тота імпреза така єст а олена палала яка бы не
была она все набере тых прикмет хы про котры бесі Так так
думам так думам зато повіла мы товды зрешом тіж памятам собі тот
момент Яіст Не былам іщы аж такы Як бы повісти свідома даякы
грічы а мам інтуіцию повідаючы же мы ся не борме ся о
тоту ватру бо шкода нашой силы же она таку форму прибере бо
як уж повідам як уж мі баба ся за час футрами розкладати
і я мусілам єй бы ганяти так бортным Я мусілам єй ганяту
знам же тоты футра будут приізджати бо люде блюден насы заліют як
бы лахітом а совістю і што хтлам повісти Ватра в Михалові Ціж
Ватра Можна іх ріжницювати можна так ци інакше а повім для мене
был проблем поіхати на Вату до Михалова з той причыны про котру
Олена може пред хвильом повіла же я повідам не пото моі родичы
в <unk> році з такым трудом вертали в горы з великым трудом
Е за што єм ім барз вдячна і все ім буду вдячна
же тото зробили жебы м я тепер зір іздила на захід Новос
то для мене было не до переламаня Пак Власні чом Но бо
тото што повідам почутя спільноты почутя того же там сут люде котры
думают подібні як я котры сут корінями в тото само Фы як
бы вписали і твориме спільноту они там ся інтеґруют і там роблят
імпрезу прото я ім там повинна быти Поіхалам але там єст тіж
масова імпреза то не єст натоміст чынник ідеовий лемківскій котры єднак чути
він кусцьок інакше єй формує єст ціла тота оточка масовости тота неґативна
вот кічовости она є Але єст іщы штоси чого ту неє Зато
там єст ы принаймні в ґрупі осіб котры сут туто як ідово
заанґажуваны такє почутя же ся робит штоси в цілю утриманя достоменс домта
ватра має характер лемківскій чысто лемківскы Но так ся прібує єй власні
творити і оне то нема там жадных якысых такых власні же купуєте
білет Але то зато тырста Же я там я там іжджу власні
там іжіжджу як хоц то єст парадокс але там на захід як
іхам на тамту ватру ігам як на свою а на тоту як
на чужу на чужыні Знач мы обі мешкаме мы обімешкаме себе з
Оленом тіж маме тот плюс дякуючы дякуючы моім родичам а дідам Олены
маме комфорт бо я ся так застанавлям жебы они того рішыня не
підняли може бы мы стоял перед тыма самыма дилематами пред якыма стоят
тепер тоты люде на заході Яни мі тлумачат якій дилемат мают вернути
в них Я повідам певно в простых розвязанях так але і ту
то єст на інчу то єст на інчу бесіду на інчу бесіду
Та сме Але то я м хтіл побесідувати на тозволиш З людми
зо Заходу з людми зо Зя єм сам зо Заходу так дяк
Проіхал єм кусцьок на схід так зо Заходу на схід од Заходу
і гаєс вядр Але Але іщы не на Лемковину бо єднак я
там не мам хыжы на Лемковині Але ци мате хыжу тыжы вернути
гей то єст думам же так мати хыжу не мати хыжу в
котрій ся плека традициі а плекати традициі на Лемковині лемківскы плекати на
заході то єст ріжниця Но єс не є сом люди котры мают
хыжы ной не то што же мают хыжа заросла і так дайно
тото тіж треба якос Зна што сут такы села на Лемковині я
м ся застанавлял і маєм такє вражыня же там тоты села выглядают
як бы там направду не было акциі вісла Бедарила Но мам такє
якысы спостеріжіня сут так Може ти ся сну Ей но но ні
но далеко На ньом нобоні бо Борт не уж неє такым самым
з проблем тых старых хыжы Кункова уж не єст такым селом Ні
тото акция віслапила Але но я думам же іщы про ватру же
іщы про ватру она ся приближат як єм як єм то повім
собі усвідомила ідучы гел жебы Выразити тото што думам бо она ся
діє шторока вы медиях вы пересвічыню ружных люди зо світа Єст то
центральна лемківска імпреза таку має налібку такє має думаня і каждий знаючы
як я єм міцно лемківска і яком єм Лемкыньом ся чудує чом
я на вату не ходжу як бы там начы люди збоку котры
якы не знают о што ходит І то єст як бы тіж
такій проблем котрий я называм завлащаньом нашого простору чужом ідеолоґійом Што єст
барз барз нищуче для достоменности міся з тым бореме Люде собі не
усвідамляют так ззовні думаючы з якыма мы мусиме ся бороти проблемами жебы
заховати нашы достомены окрем клясичных ґлобальных окрем клясичных асиміляцийных маме іщы власні
тот проблем завлащаня нашой достоменности Бо на добру справу што мы выпрацуєме
в просторі лемківскым То значыт вшыткы Петрови Ґрабанови Моі і інчы осягніня
котры мают гасло лемківскє І таком назвом і такым медияльним наголосіньом сут
завлащаны бо они повідат лемківскы а люде в лемківскым простори знают антолоґію
ци то лем тугати надія котра презентує літературу люде знают же ся
вчыт того языка і так дальше і так ся то ім як
бы асоцию зато єст то так шкодлива для нашой достоменности імпреза якой
більше не виджу бо она власні в формі надзвычайні розпропаґуваны надзвычайні в
ахімасовій Процес якій вюл ся од моменту коли наша достоменіст зачал ся
кристалізувати він ся як бы цілый час вюл бо він ішол паралельні
з з так званом соборністю украіньском то значы власні обєднуваня вшыткых украіньскых
земель в ідеолоґіі котры обняли в ідеолоґі нацийоналістичну украіньску Лемковину тіж він
як бы там ся цілый час веде але ту він выріс до
такого барз гіперболізуваного як бы выміру Прото як маме тако такы та
такє такє таку медию яком є яком є радило Хтілам так остро
і так явні підкрислити даякы річы Повім тіж же не є то
такє просте але буду робила в просторі публичным Там де репрезентую Лемків
тіж буду старала ся як бы жебы тота свідоміст же ватра на
котру ідут великы грошы з Міністерства она не служыт підтриманю лемківской достоменности
Противні повім остро Же она протидіє она нищыт лемківску достоменніст власні такыма
способами діяня она робит людям в головах хаос не лем нашым але
але вшыткым інчым Зяздущым єст то імпреза котра не повинна находити попертя
і грошы серед середків котры мают служыти підтриманю і розвитю достоменности Бесідуєме
очывидно достоменности лемківскій Не о інчы бо о о о о о
о ній бесідуєме Я вшыткы акциі котры підтримуют достоменніст украіньску серед Украінці
тіж поперам так само як жыдівску серед Жыдів так само як шлезскы
серед Шлезаків і інчых бо уважам як каждий ма право до свойой
достоменности Але Лемкы не можут доставати такых імпрез з поперцьом державны котры
сут проти ним струваны покля што іщы тота свідоміст не дотерла ци
як бы не перебила ся треба на тото часу Дале повічне Ватра
в Ждыни не єст святом лемківской культуры лем єст украіньском ватром орґанізуваном
перез украіньску орґанізацию котра з припадку называт ся Лем Обєднаня Лемків Не
такій є свідомі свідом такій єст наш дискурс і така єст наша
опінія Але тут просто люде знают бо дребза там додою Я не
іду там на Анґликів ад на Бразилийчыків Тик я мам тоту свідоміст
А з Украіны як ім ся останньо звідувала но такой пані котра
єст активна і котра хце підтримати лемківскы мешкы на Украіні бо є
з той ґрупы Лемків выселеных на Украіну Она повідат так мі знами
і гами на украіньску Ватру Она буде украіньска я потым піду до
свойой родины до своіх Лемків піду до свого села она іхат ту
бо повідат же ма таку нагоду Бо і орґанізациі котры но єднак
дуже ініциятивы силы і активности Они не мусят працувати над розвитьом языка
они не мусят працувати над розвитьом культуры Лемківску берут собі готову таку
як неровивану украіньску науці готову а то інчы розвиват Лем они діют
они діяют селя орґанізациі вла для завлащаня датой махіны завлащаня нашой культуры
украіньском ідеолоґійом і они орґанізуют Цілы автобусы цілый выізд візы вшытко жебы
люде ту іхали на тоту Ватру Свідомы Лемкы од Тамале знай іхают
на украіньску Ватру так само тішат ся нашы Руснакы зо Словациі котры
пишут іхаме на суперімпрезу іхаме на бату А я ся звідую а
ци знате же то єст украіньска ватра проти ріхати на украіньску ватру
то знаме знаме но але што зробиме ной хаме і зато повідам
то сут люде з потребом масового бытя Іщы єдно така єст іщы
диґресия зо старых років в церкви грекокатолицкій бо то тіж єст неприпадкове
то я підкрислют в Кракові То на початку гыбаль девятдесятых років коли
впала тота комуна ту деси в семінарию хыбаль дренем туристів або місийонари
была векша ґрупа молодых священників чыта алюмнів зо Словациі Было іх з
<unk> може кажны хтіли грати в пилкух бажаной было з десятьохязыково ся
кукус і давно як вышли сме з церкви то бесідували сме они
хтіли там тоту пилку грати Дале сме ся звідували но бото грекокатолицкы
священникы зо Словациі вчыли ся ту в Кракові Но А як там
в них ся одправлят Я в якым языку бо сме не знали
нич жебы нам повыповідали Но як іх там было ґадам десятеро може
<unk> десят ци пятнадцетых тых тых священників пришлых десятьох так десятьох ци
пятнадцетьох тых священників то лем двох Ага інакше то вшыткы поіли ночы
Поправит ся але вшытко єдно чы є в староцерковнословяньскы чы пословацкы ся
правит то вшехно єдно прецін Але лем двох з них повіло же
не вшытко єдно решта повіла же вшытко ім єдно чы ся правит
в церкви по словацкы ци в староцерковно слославяньскій мові Так же для
Богато єст вшытко єдно по мойому Но не вшытко єдно В Польщы
єст така сама ситуация так в церкви лем грекокатолици алем Бо вшытко
єдно они іхают на імпрезы украіньску бо вшытко єдно Так но то
но тото така амбіваленция Такє Ні Люде В нашых часах люде не
сут ідеовы значыт власні то хтілам навязати Што з ни хтілам навязати
так же часы тамтых ба то были часы коли сме не мали
можливости і доступу до середків якы я уж виджу і хцу жебы
ся дальше розвиявали як професийне вільно отворены діяня Для мене в тых
хвили тото радило єст дуже важнійша тамта ватра Для мене філолоґія так
Для мене філолоґія єст дуже важнійша тамта батра Для мене бурса єст
дуже важнійша як тамта ватра мы уж маме простір то шам бесідувала
Не сварме ся з нима той так бы нам вышарпали о тамту
ватру Майме свідоміщы ся зя люде ідут таєм іде Олена ци інчы
На масову імпрезу як на вельо інчых бы пішло то навет десят
подібных бес творито і так на вшыткым бы ішли бо то попросту
ідут Пішли бы собі в міру часу акту І они были бы
подібны ідеолоґ я не як повідам треба мати того свідоміст А часы
тамты коли ватра полнила функцию вшыткых інституций то знач она і проказувала
літературу і будувала люди єднала і т они минули бо тепер маме
інчы можливосы інчы можливости зато люде ся не будут інтеґрувати В такым
значыню же таку валу має слово котре падат з ватры Бо маме
вату лемківску на заході і тіж думам же єй роля єст меньша
як хоц бы того радила чы ецифілоґіі Такє релятивізуваня точно гадал єм
же вшехто єдно На Словациі в церкви Но то відомо же як
хтоси ма таку релятивістичну такі підыйстя релятивных підгід так то ы но
то все єст по словацкы Як Польщы бесідуют же а вшых вышытко
єдочы ватра єст лемківска чы украіньска но то она все буде украіньска
Так бо якоси так нам сходит натуральні неправда А то не ходит
о то місяц дажыт в ватрали жебы не ма о чым бесідувати
бо ниж не буде лемківска Лем же же треба бесідувати о тым
Я наприклад вельо разів малам такій проблем же я ся бороам о
то жебы власні як бы в телевізиі як єм робила ци дашто
жебы она не была зарахувана яко лемківска імпреза і то сиба важне
я муж бо я напр роблячы в телевізиі проґрамы я мам ото
з директором барз вельку борбу бо я повіла вам же я не
згаджам ся жебы то яко в календарю было подаване яко лемківска імпреза
на сам конец рока або повім же не згаджам ся жебы тота
імпреза была реляцийонувана Так бо я зробила м там о тоту войну
І не о того мі ся здає же едуция не іду бо
я іду власні не на лемківску імпрезию бо я мам того свідоміст
і то так само як мішла на жыдівску на циґаньску цитая Жыдівша
ся называт жыдівска а тотатуя такій Але так то єст рок на
жыдівску і нашыткы Я на украіньскєсті на фестіваля на Лемкы доґданьска чы
буйде я радо поігаміздила проблем то єст проблем лем же я мам
тоту раду же то єст така і але імі того нихто не
мусит тлумачыти Ж Бо я ім то свідома о то ходит мі
ся здає то єст валем жебы люде тіж были свідомы того же
ім ся штоси в інчым паперку продає тото што што в середині
єст Олена ту повіла барз важну річ як бы нашом в тій
хвили справом найважнійшом Є Повідати ци як бы но в клясифікациях ци
вызначаню того щез лемківскє не выміщати там ватру Ждыны так само як
я і то все уж тепер консеквентні Серед як пишу про Лемків
я представлям Лемків я николи не представлям Обєднаня Лемків як лемківску орґанізацию
Єст то украіньска орґанізация подібна як Обєднаня Украінців Підляша як інчы украіньскы
бо так і то треба знати жебы не клясифікувати тых і ніластівскых
Бо то єст як бы основна річ Але некотры можут повісти чы
замітувати Тобі же Ты бесідуєш же орґанізация котра украіньска котра ся называт
обєднаня Лемків прецін там сут Лемкы ІН залеж тлумачы што так залежыт
про што бесідуєме то значы тут єст права дефініциі Зато же коли
я бесідую про Лемків і такы Лемків репрезентую як ґрупу як достоменніст
етнічну Етнічну значыт ідеову сформувану на принципі свідомости А іх Обєднаня Лемків
громадит особы котры сут походжыня лемківского котры реалізуют модель народной лемківскости але
не етнічной они свідомос чого етнічні сут Украінцями І зато так як
выбрали Як сут Лемками позначати етноґрафічні етноґрафічны бы сут особами походжыня як
лямківского етноґрафічне етноґрафічніст Якы зароби етноґрафічны але етні етноґрафічны не ма нич
спільного з етнізму достоменністого так осіб Етноґрафічны виды то єст фольклор то
єст культура материяльна духова соспільна і одда А уж они такют они
такіт Але они себе Але то як они себе розуміют то нас
Так званых наз вийме то етнічных Лемків мало обходит нас обходят Лемкы
Етні Я розумію же сут такы Лемкы котры базуючы чы выводячы ся
з лемківского кореня Маючы предків Лемків такы як ім і маме Приняли
че з правом чловека каждого свідоміст украіньску в іх головах в іх
пересвідчыню в тым што они вірят як вызнают они сут Украінцями лемківского
походжыня очывидно і для них лемківскіст Єст якысым выміром в іх ґрупі
так само як Яна влак як я бы могла повісти же в
моій достоменности котра достоменніст єст як бы концепцийом самого себе так в
корочыню чырна і мохначка яко села походжыня моіх родичы становлят якысу чырніст
і мохначкіст В такым значыню же штоси там донес односи нам а
той свідоміст так само іх лемківскіст становит іх достоменности якысу там част
того ґенетичного реґіонального територийного і в однесіню до якысых там аспектів на
власні Походжыня час натоміст то сут Украінці значы Украінці як моя лемківскіс
то як бы загальнорусиньскости тіжы ся якысым такым Але гев доходиме локальне
як бы што сме нераз уж бесідували тым што єст найважнійше в
тых нашых взаємных односинах так медже медже нами а нима То сут
реляциі так реляциі реляция котра наступлює медже тыма ґрупами так Коли мы
презентуєме тоту етнічніст лемківску мы уж знаме котры то сут нашы люде
а котры сут не нашы люде І прото мы мало того мы
значыт так бо тотіж повім мы досідим еліта лемківска Еліта то значыт
люде одповідальны Мы не лем презентуєме але і розвиваме І розвиваючы мусиме
знати што розвиваме І якє якє джерело того што розвиваме то значыт
што розвиваме в якым напрямі І як они з уфурмуваньом сме мати
полну свідоміст того за што сме одповідальны І прото треба єднак бороти
ся з тым релятивізмом Не приймувати до увагы тото же вшыт вшытко
єдно Некотры молоды на форум пишут Но пред чым што же Но
же сут такы і сут такы но і чого ся старати же
треба ся єднати Так журналисты бесідуют но єст такій погляд і такій
безстронний журналисты полігат на тый на тым жебы представити єден погляд другій
погляд і з нима не провадити ниякой дискусиі так лем лем жебы
вірні представити тоты погляды А як был єм молодий повічны тепер уж
не єм тіж єм так думал быти може же і єст якыса
можливіст Згоды є єст можливіст спілпраці на якысым рівний може ві згоды
єст не Справа же не Але то я не бесідую о згоді
медже людми так на те Але згоды іде і не Очывидно на
неможлива они ся крочаю но то власні о то ходит ся але
то ходит про такы практичны річы Зачаном си тлумачыти но зараз коли
они Демонстрацийні выступлюют против вчыню лемківского языка Демонстрацийні звальчают го доходит до
якысых ескаляций доходит до того же в тым самым місці місци о
тій самій годині в тым самым дни Коли была уж ведена была
было ведене вчыня лемківской лемківской лемківского языка то они орґанізували вчыня в
тым самым дни о тій самій годині в тій самій сали в
тым самым місциня лемкраньскы в тым залима о присадил єм але го
не знаж чого ви То была ескаляция ескаляция нацийонализму Ескаляция нацийонализму то
перепрашам Вас барз То де ту єст місце на згоду Будеме ся
вчыти украіньского в понедільок а в віторок лемківского а в середу зас
якысо інчого Так жебы каждому зробити добрі бо буде вшы вшехноєдно прецін
то єст так жебы была згода Люде собі так тото повідамляти Набоє
усвідамляти жебы зна мати свідоміст того же згода так удавана згода вымушана
єст неможлива З заложыня ниґда той згоды не буде бо То єст
просто неможливе неможливе Спокійні Згода іщы раз згода меджує негода будує незгода
руйнує великє великє присівя то не ходит о незгоду бо Я мам
приятелів навет як такых котры Сут Лемками з походжыня а мают свідоміст
украіньску Я думам же єст честніст якыса Я такой свідомости не выключам
Же хтось єй має но так ся му зложыло же і музыкую
так далеко жектори переконує так дальше і уважали тото сут Украінці но
і так дальше то не муси творити незгоды лем незгода єст товды
коли єдны выключают інчыла ся то значыт же і ту повілам же
єст кусцьок ріжниця Яси буду цінила тоту власні просту стежку же не
можу робити маніпуляций бо маючы лемківскє походжыня коріня і так дальше і
робилячы лемківскій язык і так не мушу робити комбінациі Тяжа ситуация тых
котры фактичні маючы лемківскє походжыня приняли свідоміст украіньску і они тоту муж
якыси мотивувати І здає ся мі же з іх проблему выникат тото
же жебы мати добре думаня про себе то значы не мати такого
думаня же єм рішыл своє лемківскє боно ся мі здало за мале
за мало розвинене і так дальше пішол єм до якісла векшого ту
бы будило іх як бы недобре думаня про самого себе а в
психолоґіі єст такє Основна бы основни й принцип жебы мати добру самооціну
і чловек вшытко робит жебы тоту добру самооціну утримати в звязку з
чым наступило в такых людях думаня же тото што они зробили то
єст Справа не до выбору ци такого оци ічого лем то єст
справа высшой свідомости справа того же они дозріли уж до такой свідомости
же єст підґрупа суп суп субякы си там ґрупа реґіональна а она
мусит мат мене зеленогільскій професор ся звідал ното яку вы мате столицю
з котром ся ідентифікуєте яку мате державу з котром ся ідентифікує а
яві єм яму нормальні одповіла вам Честно по свойому пане професоре є
ся ідентифікувати з ничым не мож бы мам свою достоменніст А моя
достоменніст Выстарчат до того ся не мушу ля дати елементів ідентифікацийных назовні
бо я ся основую на тым што єст ту мі безпосередньо дане
в просты лениі І зато аґресивніст Поперана но на жаль украіньска нация
не ма легкой долі до того часу прото же они сут так
незінтеґруваны они сут так зріжно культуровых елементів получыли ідеолоґію нацийоналістычну з так
одлеглых елементів з таком ріжном історийом же то они мают проблем з
розвитьом Навет ту наша діаспорийно украіньскій з Польщы як є аналізую літературні
то лабскій походы хтоси з Винниччыны Хомщына ріжны реґіоны о ріжны традициі
о ріжня культурах о ріжных реліґях они ся в якы су там
іде в надвишу лучат тоту долучат Лемковина Маме просто бо маме свою
ґрупу безпосередньо міцно як бы зінтеґрувану на такым териториі в звязку з
ним Зато повідам іх аґресия і як выключаня має своі причыны мож
бы так речы натоміст з пункту виджыня уж такого порядкуючого През то
же Лемкы долго свойого голосу не мали або як уж зачали гомати
то зазір был перербаний в звязку з чым выповідали ся за нас
інчы нацийоналізмы котры все мали аби там інтерес жебы тоту територию брати
до себе і тоты нацийоналізмы і вчены котры як то Фуко бесідує
знаня служыт владі Так формували знаня жебы домінувати жебы свою владу як
бы ту давати они творили переконаня єдным з такых стереотипів і з
переконуючых стверджынь з такых спотыканых праві же во вшыткы опрацуваня І праві
же вшыткы науковці небесідуючого журналіста безрефлексийні Політикы повтаряют Лемкові дільот ся на
і маючых тож самост украіньском і маючых тож самой сепаратистичну лемковску автономічном
сют ріжны назвы Неправда Я топростую в каждым документі я в каждым
документі коли был рапорт Міністерства до Рады Европы простувала спростувала м інформус
Я пишу так І то єст якы суть з пункту виджыня нациі
етнічности спільноты же Лемкы мают свою достоменніст свою лемківску мают достоменну хоц
част осіб походжыня лемківского приняла достоменніст украіньску час осі походжыня лемківского спольонізувала
ся час осіб походжыня лемківского занґлицизувала ся бо такы сут долі ґрупы
котра нема свойой державности котра нема міцной влады Інчы ідеолоґіі можут тоту
ґрупу як выбрати і найбарже як видочна єст покля што ци проблематична
ци неусистематизувана як бы такых понятя науковых тота част котра приняла свідамі
з украіньску Бо зато же ся цілый час піддіват як ідеолоґіі же
то сут Лемкы О такы свідомости а сут інчы Лемкы о інчы
свідомости Ні Лемкы в значыню етнічным мают свою достоменніст маль свой символичне
універсум створено уж през долгый час през писатели през ідеолоґів през діячы
та як в каждым народі котра тепер тіж тырват Я тіж творю
таку достоменніст і такє універсум символичны рівныма текстами Каждий з нас якоси
творит в тым в розвитю той власні достоменности Част Лемків приняла достоменніст
Украіны час осіб походжыня лемківского час осіб походжыня лемківского приняла достоменніст украіньску
І они сутны о них знами они будуют натоміст то не справа
поділіня Лемків Лемкы не сут поділены Лемкы мают свою достоменніст выпрецизувану оперту
о такы а не інчу територию о язык о інчы вызначникы культуры
котру можна нормальні вказати Част осіб з той териториі приняла свідоміст украіньску
ани сут Украінця Єст так же ме єднак уж През тых парудесят
парудесяток років інчы досвідчыня історичны чытал єм кавальчык моноґрафіі про єдно лемківскє
село де пан пише же в сороковым році они ся переселили на
Украіну Бы мусіли штос бобале затарт з Німцями так якысы ны добрі
В сороковым році сороковым році з Німця і на Украіну та коли
я памятам же в шдесятых роках <unk> років Я знам але то
затар з Німцями якый затар а была ля умована весталином і так
потім пише же війна війна ся зачала в <unk> І світова війна
зачала ся в <unk> році Але ні я памятам іщы єдно наша
родина єст на Украіні они там жыют сут де выселены і в
сімдесятых роках іщы як родиче єздили то ґадале же іздят і іхают
до Росиі не Украіну Такі Франі то до Росиі в Росиі мародину
в Росиі так дажды з інча справа на томісти Тот тот етап
выселіня з фронтом як ся фронт пресувал в року <unk> лемків так
было на Украіоны по тым вертали Но Ні то єст Толяс факым
фером браст як Очывидно по Рымці ішли дидальше на насхід Коли Польщы
Солидо лавa<unk> суєл ждає же буде палявсын Маря тым поамочы бухал за
до села муй се приведия на вылю то не видаду без суну
фуру новышкы су басану ци люза Адаса Дезе го за удас веса
се задас ґама IҐя Когось де знали гонтерпляну ласия Апеза тубези дезєвы
за дас венсавы сын сама сузивы за дас венсавы сы ада сада
су Дзизиру завдаса вси маде садасни Побесідували сме про нацийоналізмы про реляциі
медженародовы та тиж медженацийональны про ідеовіст Но на форах часто мож взріти
Ем такы опініі же так дільме ся наш нарід єст єден а
там сут правдивы проблемы на сході як гев будеме ся іщы ділити
То ціла Украіна ся розпаде То Лемкы мусят быти і то не
знам головна іх маль подпора так Ни тото і тото народу ма
быти Лемкы такы на вас вшыткы ся офіруют так же треба підперати
тоту державу Бо як не підопред ми не будете підперати то она
ся приверне з хол знес Нот феномен про котру зачала бесідувати же
Украіна має тяжку тяжку ситуацию зо взгляду на тото не уєднотіня культурове
якє зостало обєднане в великій претіж державі Ци в великій ци шыроко
дрисуваны народові ідеі котра лучыла такы культуры якы не были зо собом
зінтеґруваны ходоходят проблемы політичны Самостійніст державна не єст легка іщы по по
такых досвідчынях но і Я тот тот што называм ося тым феноменом
лемківскости Е Я всевелику гордіст чую зо свойого лемківского походжыня і з
цінности культуры котра ма направду барзы великє і мож так повісти своєрідне
джерело той достоменности стисло улюкуване і предпрото она може і была так
постерігана Як тото місце котре ы ци ци тото ятро котре ся
не розпало незалежні од досвідчынь Е же ся не розпало цілком но
то сме приміром того мы уж по <unk> ци по <unk> бо
на мене початок додженой Лемковины то як раз початок власні ватр то
єст початок того коли коли ми сме в такій ани інчы формі
зачали себе так зачали так зачали себе Знач она была то єст
так жебы сме ся попоявили деус Ексмахіна бо был стефанівскій бо была
Лемковина бо был ґоч бо были люде котры тото тримали і притримали
Але маніфестация Раз до рока товды на ватрі то товды як бы
тот початок <unk> як бы ся обставліня в Польщы змінили нам то
улегшыло ситуацию і я мам того свідомі же мы з Меядром мы
з Меядром чогоси што може тяжко де інде однайти Бо Гуцульщына Ф
Дайме на то вы своім выміри народной культуры ма тіж великій потенциял
але они не выкорыстоли того потенциялу до будуваня достоменности власні свойой окремой
власной такой як в нас є Мы сме выкорыстали потенциял культуры землі
і цілого уситууваня пограничного якє з єдной стороны перешкаджат але з другой
тіж кристалізує в опозициі до інчых власні таку свідому достоменніст діаспора Хоц
нас барз знищыла і того не повім але тіж іщы скристалізувала бо
товды не выстарчыло знати же світо єст того самого села але треба
было свойого здефініювати окрислити і я знам чы розумію тоты одчутя украіньскы
котры бы хтіли в Лемковині ульокувати свою суть лем же ту єст
колізия бо они тоту свою суть хтіли бы ульокувати в таку і
тій Лемковині яку мы твориме бо она ма свою силу тота Лемковина
котру мы твориме бо як повідам єст тота консеквенция культуры народной котру
барз ціныме котра має барз велику вартіст і велику цінніст і єст
тота ідеолоґічна уж добудова інтеліґенциі котра од половины ХХ столітя барз свідомі
выкорыстувала тоты цінности якы сме достали през тото власне наше культурове положыня
І мы дальше барз консеквентні бо я мам того полну свідоміст і
вшыткых што то робиме цір нам і свідоміст твориме Зато то єст
і наошукане і вірогідне і такє щыре мож речы Зато находити ту
своій корені може і каждий бы хтіл Ци як бы єст дост
легко так ся посмотрити Але они того не знают же як мы
бы сме з украіньщыли тоту нашу лемківскіст то она бы ся стала
слабым елементом Она бы свою силу стратила Бо так бо я собі
уявлям діячы обєднаня якій они мают потенциял творчий з рештом Но ні
але што што бы творили до што бы створили Нові не створили
без як бы нашого напряму думкы ідеі і діянь в тым великой
потенциі великого пауеру мож повісти великой силы яка нас пхат ту власін
така обєднаюча стабілізуюча і розвиваюча даякы аспекты З того пиничны зоставы остал
бы якыси елемент народной культуры котра не мала бы алей культуры памятати
же народна культура єстелі <unk>eo<unk>tеничны доставы зостали бы си якыси може выдуманы
гыбридици якысы одкликаня натоміст но не з інтересом на добру думку ани
Украінці ани Поляків ани никого нищыти такой такой такой цінности чы такой
пеперелкы яку мы становиме то єст тепер світовы світовы досліджыня котры працуют
Не уж для ідей ци для моральных вартости же треба меншыны поперети
лем для повекшаня спільного ґлобального добра мы становиме важний елемент в ґлобальным
добрі і тото што хцеме не лем охоронити але і розвивати І
розвивати так натуральні в такым ритмі якый нам тво стежка континуациі вызначат
то з великым добром Зато Украінці як бы до того тужат але
не знают же они бы є бы то пішло на таку концепцию
то бы знищыло тото добро тоту цінніст з каждым з бальска Коли
сариДынса Алесатанса Аленса Алесаль Іщы єден Як бы проблем котрий бы м
в ті унескы може порушыти а може і ні Тысто то то
то то то то то то то того Же там властиві была
така така сінусоіда на тій ватрі я такій зауважам одно было мов
тиждыньскій украіньскій Бо такє найперше захопліня ся нацийонализмом прапоры президенты три зубы
всяды Вшытко было так мало быти з Украінщыны Памятам такій репортаж зватрит
тіж нашого приятеля котрий зробил і то і там Як журналіста такій
правдивий Прібувал робити інтервю з декотрыба котры были на ватрі но і
вшыткы нарікали же загідні єст елементів украіньскых Но і нашол єдного котрый
ґадат но вшытко добрі але на ватрі єст за мало елементів украіньскых
Іщы было му за мало З походжыня Лемко то знам навет кто
то Но добрі Але тепер видиме такы стремліня до того же так
вчыт ся уж украіньской мовы так але з елементами лемківской говіркы Коли
вчаснійше то в огулі вшытко што найгірше то можна было в повісти
про лемківскій язык то вшытко што нагірше про вчыня лемківского языка вшы
вшытко што найгірше Што єст чы они ся социялізуют чы то єст
якысий хытрий для ня власні стары Аче як точ інтерпретували зінтерпретувати но
прошу Же же то єст во сві тото што єст вось найбарже
небезпечне же же они як бы послухуючы ся нашым доробком прібуют як
бы завлощыти собі тото што чого ми сме ся доробили не як
Лемкы фарбуваны лувечкы Но но то но так Не остатня ґем была
на конференциі во Вроцлаві бом тішы Достала єм таку таку інформацию же
повиннам конечні поіхати бо Вроцлав єст барз домінуваный през Украінци і лемківскє
ся вшытко представлят Власні іщы в тым та мен уж барз перестарілым
і я думам же уж тіж чысто вымерл ся вказує же Вроцлаві
записуючы такым дінозавром де іщы того не розуміют же Лемкы той уж
єст о окрема окрема меншіст лем же такє власне завлащаня єст Ней
былам выступилам зо своім рефератом проти напрямом Еманципацию культурове жебы то такє
было ясне прецизийне впазаня як то ся розвивало і підышол до мене
З чым заприязненым зовном Украінизам барз дуже приятелів Украінци Не был аґресивний
не был в якій ступени до мене злі наставлений през то же
єм так выразні то бесідувал лем просил просил жебы так остро границі
не ставляти жебы не ставляти бо бо по той границі неє Она
бы не была потрібна бо фактичні натуральных границ такых гострых неє і
м єст близко до Украінця котрий мешкат зараз близко коло меретам Бо
то відомо же культуры границі вызначали ідеово Але ны сме іщы в
такым ци сме в такым етапі престужыто завощаня наступує і лем зато
же мусиме барз сильно вызначати тоты границі бо они сут власні затераны
а то як бы поводує же сильнійшый нацийоналіз чы описы барже автисильный
нацийоналізм бы буде пересувал тоты границі власні так брав затоми сме в
такым вымозі сильного ставляня тых границ іх підкрисляня Іщы очывидноціны з як
поси там натуральным поповідом ганиці сут выязнювати ідеово і не было бы
тако же то єст якыса ворогі сповіджме до Украінців як бы то
окрислит але дочечніст то так Но чловек як хце заховати себе і
свою достоменні свою особовіст не мож тіж повідат жені мужови дітині не
завлащай ня бо я так думам і тот моє думаня Я мам
до того право і тым не мам мі права намітувати свого як
бы думаня бо він інакше ся не заховат як бы своій О
окремости лем востане през когоси як бы так зманіпуляний же до його
думкы буде выражал його як бы способы не буде мал своі окремоса
окрем то незанчы як бы мі здає же треба то повісти же
не каждый як бы Украінец мал такы переконаня мі знаєми мі коли
си повіл хто бы власти Але єм міщы такы звіданя до вас
Чы такы Так остро вказуваны такы стремліня украінізацийны серед Лемків не выкликуют
противного ефекту то значыт ефекту великой мобілізациі по нашій стороні лемківскій бо
псетоты ідеолоґіі Коли сут протиставлены то товды ся выкликує бунт товды ся
выкликує активніст товды ся выкликує кристалізация погляду Кристализация прогляду товды мы можеме
поставити границю Барз остро То хіба такє чувече же як штоси можна
то ся о тым забыва дак чос не мож на то восні
Але то єст процесуальне Бо на ты основі видно на приклада в
мазури ся зґерманізували видно на основі ріжных ґруп же як приходит натиск
в першым етапі єст сильна опозиция а як то долго тырват І
долго люде і тота опозиция заникат заникат заникат і товды так же
то не є так же натиск є то процес такій же він
выкличе опозицию до якысого там етапу а потім заламаня наступу як бы
наступує призвычаіня наступує єднак также На тіжме ся з того же то
єст позитивне Таг не єст позитывне ы затіраня границі тіж не єст
неґативныма мусиме мати дужу ся Не На затераня границ єст неґативне Затераня
границі єст неґативне На котрым тым етапі Бо як бы уж узнале
достоменніст як єст узнана То так як сядновласні початок кристалізує новы нацийональности
новы народы он напр мусят язык вызначыти на основі ріжниц А потім
они тых ріжниц уж чак не мусят пильнувати як нє узнаваный бо
відомо же проти такы же сут влияня же сут інтерференциі як повідам
границі сут вызначаны ідеово і штучні не але достоменніст Мусит быти редефініювана
все но так мусит быти всередефініювана і тепер так но застановме ся
коли напр інституциі некотры тых церкви впровадили украіньску мову до богослужынь но
то претіж тото єст цільово зроблене жебы мати облича нацийональне так то
єст барз цільове так зы мадяренцьом так змадяризували Русинів на Мадярах котрых
было барз дуже і основна зато же реліґія єст барз реліґі монотеістичны
Они сут надзвычайні формуючы то сут і великы ідеолоґіі попросту котры як
бы вводят дотерают до чловечого інтимного як бы світа і они там
ідеолоґічні порядкуют такым імприматор покликуючы ся на найблизшу як бы уж владу
мож так речы Зато они сут найбарже значучы Но головні для люди
котры сут в простых думаню котры абы не знают собі створити для
неінтелектуалістів бо інтелектуаліста то єсто што критичні знає як бы дакы річы
оцінити натоміст люде жыют в спосіб такій же принимают на віру вельорічы
Но коли принимают чосям повіз а головні як іщы під авторитетом якы
сой там власні влады церковной номува все на нашых селах Єґомост мал
незвычайне значыня выникало з того тіж же єґомос священникы то была наша
інтеліґенция Але Але ту зазначу бо лем Лемкы маюты то тіж уважам
за надзвычайна за звычайну лемківску примету і тото што в собі інформували
і про свідоміст Была порунуючы напр з Підляшом де основом іх до
достоменности з реліґійны вызначны они можут быти культурово Поляками і кым сут
але православны то дане сут в нас одворотні в нас єст так
ся культура стала ся важнійша было регоджыня ворота Прогородя зо згляду на
натиск і до новой церкви Так же в нас ся інакше стало
того підляшупы не розуміют же так же Зя можу повісти я можу
повісти же мі єст вшытко єдно чы підут до грекокатолицкой ци до
православной зато же она не культурова очывидно не єст мі так а
до кінця вшытко єдного буду ся інтеґруют церков православном актуальні але был
вам через тис в Церквице католицкій цо што ся трафлят і підут
Бо вымір культуровой реалізациі выполніня ся серед Лемків был так само важний
а часом як ся вказало важнійший налег тот вымір реліґійный антиасиміляцийні было
важне жебы то была церков уж тяжко было піти до Костела чыбы
ся был тримати Але як коли котриса з церкви зачала ідеолоґію нацийональну
а ходит о про церковрекукатолицку то в основі протесту в основі протесту
люде могли змінити і повісти ні я не хту і робили то
і робили то Я не хту такой церкви то значыт як бы
в тым примітит же она є не наша Так она просто робит
мі штоси што ся влучат як бы в справы несвоі я тотой
церкви не худити я несу слухати чы молити ся за Украіну Так
же люде потрафили такє штоси зробити Нашы Нашы бо я повідам чысто
інакше то выгляда менато на підляшу доты навет Поляками нацийональні а До
православы бы она як єст найважнійше они культурово не мату велику біду
іщы зробила Iійна світова котрий єднак церков оповідала ся часто Але можыво
істориства не рушайме Ні ні Не рушайме бо то єст тема Для
істориків може так бо мі зараз повітят же науковці уж давно розтригнули
як то з церков єст Як науковец як науковец повідам науковці нич
не розстрігают не мают права розстрігати а такы науковці котры котры сові
претендуют до того же можут розстрігати то не сут науковці а е
хто выкористує науковців до потверджаня своіх ідеолоґій то робит то неучтиві неуцтиві
гей Но така плента єст на внескы Так або шли сме од
ватры Памятайте Лемківскы Ватры были лем в Чарній в Канчовій в Бортнім
І піл першой ватры пірфель до коронументу знаний першы ден Начыни товды
жы она товаришыньови Арешта Ото знате уж яка тота ватра єст подібного
Олена так олена Ты з бесідувала же маш вшыткы знают яка она
єст Я не знам ци вшыткы Ач не значы вшыткє Але языка
на форум на браты захопліня зостроных Русинів зо Словациі жоны А як
ся звідат нашы Украіньско не знайдуже украіньско лек ся тіша jайну імпрезу
докто же треба дуже файне діло бо дещом то знаше вертаючый ся
до той масовости то матіж такій принцип же ся там можна вказати
Та я повідам ту в Кракові виджу часом на рынку іт вшыткы
своі своі прекрасны жены своі прекрасны псы своі прекрасны роберы своі прекрасны
бюсты вшытко презентуют навесы Та ідут з такым одкрытьом того така єст
тепер тай біжу та вшытко репрезентуют Експонуют не варту ті ся так
мож на експонтаю так написам ся до експонуваня се Добрі но то
тепер яко племты Як чловека масового цілый час ся мене звідуют ци
я піду на вату ци я не піду на вата Ідси Но
то попрошу найперше но Олену Дац тя прошу ци будеш на ватрі
того року в Ждыни ци не будеш Так вшыткы три дни Ні
ні не думам шат на т ні не махуєш та в нафы
Когоси хцеш там конкретного хе О тебаріжовити ся повело Але жебы ся
не прирахувала бы може ся оказати же хтоси чул То єст пропаґанда
наш наша свідома пропаґанда Мы пропаґуєме своє пропаґанда пропаґанда то значыт дотераня
до свідомости і влияня на якысу свідоміст І свідомі і щырі Вам
бесідуєме то єст наша лемківска пропаґанда Там Вам не повідят же они
мают якысу інчу Чы же воґулі загалі мают якысу пропаґанду бо они
воґуль не мают пропаґанды не мают ні ні ні Там остало гіднійше
Так пропаґуєме своі лемківскы ідеі і такє думаня котре не зведе на
криви стежкы пропаґуєме то єст нагваряме нагварями до свого Представляме Як єст
Але бесідуєме што маме думати якы сут нашы опініі якы сут факты
Бо некотры не знают навет фактів Відні часу так уплыну од тых
першых ватр Протеклы такы Я на ватру не піду Бо не ходжу
на ватру повіла м Іпомнам си бо в ґазеті якыси там локалі
написали же Олена Дуць Файфер не підє на ваты той ся на
почат і не заатакували діячы обєднаня же як можу так писати освідчат
ой освідчати так же не піду на ватру Но а я освідчам
же не піду на ватру Не піду бо там нич не найду
такого што бы ня збудувало а Як хтоси хце зо стрітити Як
хтоси хце зо мном стрітити може всеня одвидіти і такє же люде
котрых сут ня одвідіти то видят а Товды можеме си безпосередньо побесідувати
а не конечні А як цете нас видіти Нас то значыт в
радийо Видіти то тіж буде на ватрі То будеме на ватрі так
але в Михалові Так там нас просят попросили о патронат медияльний Даме
ім патрона бо не знают як ся заховати і знают же можна
попросити задзвонити поісти хопе приіхайте Но згадало м так придте зробите навет
реляцию не будете тым поневераны А як вы хцете ся поневерати так
ідте Як ды хочете то слухайте нашого радия Лем фм під липом
Де під липлипом собі для никы під липком під Явором де там
хоци хочете в грабі можете або Вольковци ереківци Ейфы іщы де в
Бересці Бересі Вєрелі рахы смерекы смере смараківци смеречным Печеренкі абочка Арищы зо
страны словацкой часу я ся там уж за незаміря в великым березним
но так то Но таретові Слухайте так слухай в гуменным Слухайте нас
Як можете як не можете то тіж нас слухайте не маме надію
же ся будеме розвивати же частійше будете нас слухати же частійше будут
бесідуваны авдициі же будут тіж якысы проповіди же будут выклады так Пречом
бы ні През радию так жебы сме знали што маме думати жебы
сме мали тото знаня жебы сме презентували все своі власны незалежны автономічны
погляды А як іх дахто буде звал ци як нас будут описувати
інчы то правду повісти то нас мало обходит Важне што Лемкы про
нас думают Важне же хут нас слухати Важне жебы протестували тым разом
як бы нам нам хтіли тоты нашы ґадала заперти і жебы Що
ти таку песимістичну візину ния не хы заперати А ні то я
і выдало ся дале дало ся лем отворило і буде отворене і
так і так і так радило так днен дай му пане Боже
Най ся каре най ся щестит так той скінчыме несказо студия ЛЕМ
фм В Кракові бесідували Дуць Олена Дуць і то не сут то
нез єдна особа двох сут дві особы Памятайте пані дохтор і пані
Олена Дуць і Богдан Ґамбаль бесідували до Вас зо студия Радия Руской
Бурсы Лем фм зо студия в Кракові Дякую дякує маня то бо
ні выжма кєшы прокуро